lightdm-gtk-greeter-settings - en to fi translation catalogue (162 entries)

en: LightDM GTK+ Greeter settings
fi: LightDM GTK+ -kirjautumisen asetukset

en: Configure LightDM GTK+ Greeter
fi: Mukauta LightDM GTK+ -kirjautumisen asetuksia

en: LightDM GTK+ Greeter: settings
fi: LightDM GTK+ -kirjautuminen: asetukset

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Vertical RGB
fi: Pystysuuntainen RGB

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Vertical BGR
fi: Pystysuuntainen BGR

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Slight
fi: Vähäinen

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Medium
fi: Keskitaso

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Full
fi: Täysi

[ctx: option|greeter|xft-antialias]
en: Antialias
fi: Reunojen pehmennys

en: Enable this option to override system defaults
fi: Ota tämä valinta käyttöön ohittaaksesi järjestelmän oletukset

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Subpixel rendering
fi: Alipikselien järjestys

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Hinting
fi: Vihjeistys

en: Additional font options
fi: Kirjasimen lisäasetukset

[ctx: option|greeter|background]
en: Background
fi: Tausta

[ctx: option|multihead]
en:  <i>(or use <a href="">multihead setup</a> for individual monitors)</i>
fi:  <i>(tai käytä <a href="">monen ulostulon asetuksia</a> yksittäisille näytöille)</i>

[ctx: option|greeter|background]
en: Color
fi: Väri

[ctx: option|greeter|background]
en: Image
fi: Kuva

[ctx: option|greeter|theme-name]
en: Theme
fi: Teema

[ctx: option|greeter|icon-theme-name]
en: Icons
fi: Kuvakkeet

[ctx: option|greeter|font-name]
en: Font
fi: Kirjasin

[ctx: option|greeter|hide-user-image]
en: User image
fi: Käyttäjäkuva

[ctx: option|greeter|default-user-image]
en: Default user image
fi: Oletuskäyttäjäkuva

[ctx: option|greeter|user-background]
en: Use user wallpaper if available
fi: Käytä taustakuvaa mikäli saatavilla

[ctx: tabs]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: option|greeter|clock-format]
en: %H %I - hours, %M - minutes, %S - seconds
    %d - day, %m - month, %y %Y - year
    %a %A - day of the week, %b %B - month name
fi: %H %I - tunnit, %M - minuutit, %S - sekunnit
    %d - päivä, %m - kuukausi, %y %Y - vuosi
    %a %A - viikonpäivä, %b %B - kuukauden nimi

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Add indicator to list
fi: Lisää ilmaisin listaan

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Remove indicator from list
fi: Poista ilmaisin listasta

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Move up
fi: Siirrä ylös

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Up
fi: Ylös

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Move down
fi: Siirrä alas

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Down
fi: Alas

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Templates
fi: Mallit

[ctx: option|greeter|clock-format]
en: Clock format:
fi: Kellon muoto:

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Redefine indicators
fi: Määrittele ilmaisimet uudelleen

[ctx: tabs]
en: Panel
fi: Paneeli

[ctx: option|greeter|position]
en: Horizontal
fi: Leveyssuunta

[ctx: option|greeter|position]
en: Vertical
fi: Pystysuunta

[ctx: option|greeter|position]
en: in %
fi: %

[ctx: option|greeter|position]
en: from right
fi: oikeasta reunasta

[ctx: option|greeter|position]
en: from bottom
fi: alareunasta

[ctx: option|greeter|position]
en: Select base point and its position.
fi: Valitse alkupiste ja sen sijainti

[ctx: tabs]
en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: Never
fi: Ei koskaan

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

[ctx: option|greeter|reader]
en: Select path to reader...
fi: Valitse polku ruudunlukijaan...

[ctx: option|greeter|reader]
en: Command to launch screen reader
fi: Ruudunlukijan käynnistyskomento

[ctx: option|greeter|keyboard]
en: Select path to keyboard...
fi: Valitse polku näppäimistöön...

[ctx: option|greeter|keyboard]
en: Command to launch on-screen keyboard
fi: Onscreen-näppäimistön käynnistyskomento

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Disabled at start
fi: Pois päältä käynnistettäessä

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Enabled at start
fi: Päällä käynnistettäessä

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Save state between launches
fi: Tallenna tila käynnistyksien välillä

[ctx: option|greeter|a11y-theme]
en: Contrast theme
fi: Korkeakontrastinen teema

[ctx: option|greeter|a11y-font]
en: Large font
fi: Suuri kirjasin

[ctx: greeter|option|reader]
en: Reader
fi: Ruudunlukija

[ctx: greeter|option|keyboard]
en: Keyboard
fi: Näppäimistö

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: Timeout until the screen blanks
fi: Aika jonka jälkeen näyttö tyhjennetään

[ctx: greeter|option|allow-debugging]
en: Debugging mode
fi: Virheenetsintätila

[ctx: greeter|option|allow-debugging]
en: Enable keys to launch GtkInspector
    More informative log
fi: Kytke GtkInspectorin käynnistävät näppäimet päälle
    Laajempi virheloki

[ctx: tabs]
en: Misc.
fi: Sekalaiset

[ctx: button]
en: _Close
fi: _Sulje

[ctx: button]
en: _Save
fi: _Tallenna

[ctx: button]
en: _Reload
fi: _Lataa uudelleen

en: Read configuration file
fi: Lue asetustiedosto

[ctx: icon-dialog]
en: Select icon
fi: Valitse kuvake

[ctx: button]
en: _Cancel
fi: _Peru

en: Add selected indicator to the list and close this window
fi: Lisää valittu ilmaisin luetteloon ja sulje tämä ikkuna

[ctx: icon-dialog]
en: Icon _name:
fi: Kuvakkeen _nimi:

[ctx: icon-dialog]
en: _Contexts:
fi: _Asiayhteydet:

[ctx: icon-dialog]
en: _Icon names:
fi: Ku_vakkeiden nimet:

[ctx: icon-dialog]
en: List _standard icons only
fi: Listaa vain _standardit kuvakkeet

en: _Cancel
fi: _Peru

[ctx: option-entry|indicators]
en: Select file...
fi: Valitse tiedosto...

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator properties
fi: Ilmaisimen ominaisuudet

[ctx: button]
en: _Add
fi: _Lisää

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator
fi: Ilmaisin

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display label
fi: Näytä nimi

[ctx: option-entry|indicators]
en: Leave empty to use default value
fi: Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletusarvoa

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display image
fi: Näytä kuva

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator library/service:
fi: Ilmaisinten kirjasto/palvelu:

[ctx: option-entry|indicators]
en: Hide disabled power actions
fi: Piilota käytöstä poistetut virtatoiminnot

[ctx: option-entry|indicators]
en: Text to display:
fi: Näytettävä teksti:

[ctx: option-entry|indicators]
en: Spacer - fills the maximum available space
fi: Tyhjä tila - täytä mahdollisimman paljon käytössä olevaa tilaa

[ctx: option-entry|indicators]
en: Separator - draw a separator
fi: Erotin - piirrä erotin

[ctx: option|multihead]
en: Multihead setup
fi: Monen ulostulon asetukset

[ctx: option|multihead]
en: Add configuration
fi: Lisää asetukset

[ctx: option|multihead]
en: No configured monitors found
fi: Konfiguroituja näyttöjä ei löytynyt

[ctx: option|multihead]
en: Monitor name:
fi: Näytön nimi:

en: Don't leave empty
fi: Älä jätä tyhjäksi

[ctx: option|multihead]
en: Add new monitor configuration
fi: Lisää uudet näyttöasetukset

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "background" option
fi: Korvaa oletustaustavalinta

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "user-background" option
fi: Korvaa käyttäjän taustavalinta

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "laptop" option
fi: Korvaa "kannettava"-asetus

[ctx: option|greeter|laptop]
en: This monitor is laptop display (detect lid closing)
fi: Näyttö on kannettavan tietokoneen näyttö (tunnista kannen sulkeminen)

en: You don't have permissions to change greeter configuration
fi: Sinulla ei ole oikeuksia muuttaa kirjautumisen asetuksia

en: No permissions to save configuration
fi: Oikeudet eivät riitä asetusten tallentamiseen

en: It seems that you don't have permissions to write to file:
    {path}
    
    Try to run this program using "sudo" or "pkexec"
fi: Vaikuttaa siltä, ettei sinulla ole kirjoitusoikeutta seuraavaan tiedostoon:
    {path}
    
    Yritä suorittaa tämä sovellus käyttäen käskyä "sudo" tai "pkexec"

en: <i>disabled</i>
fi: <i>pois käytöstä</i>

en: <i>empty string</i>
fi: <i>tyhjä merkkijono</i>

en: <i>None</i>
fi: <i>ei mitään</i>

en: Value defined in file: {path}
fi: Arvo määritetty tiedostossa: {path}

en: Reset to initial value: <b>{value}</b>
fi: Palauta alkuperäiseen arvoon: <b>{value}</b>

en: Reset to default value: <b>{value}</b>
fi: Palauta oletusarvoon: <b>{value}</b>

en: Reset to value: <b>{value}</b>
fi: Palauta arvoon: <b>{/value}</b>

[ctx: option|greeter|allow-debugging]
en: GtkInspector is not available on your system
    Gtk version: {current} < {minimal}
fi: GtkInspector ei ole saatavilla järjestelmässäsi
    Gtk-versio: {current} < {minimal}

en: File not found: {path}
fi: Tiedostoa ei löytynyt: {path}

en: Failed to check permissions: {error}
fi: Oikeuksien tarkistaminen epäonnistui: {error}

en: Directory is not readable: {path}
fi: Hakemistoa ei voida lukea: {path}

en: Path is not a regular file: {path}
fi: Sijainti ei ole tiedosto: {path}

[ctx: icon-dialog]
en: All contexts
fi: Kaikki asiayhteydet

[ctx: icon-dialog]
note: separator
en: Actions
fi: Toiminnot

[ctx: icon-dialog]
en: Applications
fi: Sovellukset

[ctx: icon-dialog]
en: Categories
fi: Luokat

[ctx: icon-dialog]
en: Devices
fi: Laitteet

[ctx: icon-dialog]
en: Emblems
fi: Tunnusmerkit

[ctx: icon-dialog]
en: Emoticons
fi: Hymiöt

[ctx: icon-dialog]
en: International
fi: Kansainväliset

[ctx: icon-dialog]
en: MIME Types
fi: MIME-tyypit

[ctx: icon-dialog]
en: Places
fi: Sijainnit

[ctx: icon-dialog]
en: Status
fi: Tila

[ctx: option-entry|icon]
en: Unrecognized value: {value}
fi: Tuntematon arvo: {value}

[ctx: option-entry|icon]
en: Select icon name...
fi: Valitse kuvakkeen nimi...

[ctx: option-entry|icon]
en: <b>Icon: {icon}</b>
fi: <b>Kuvake: {icon}</b>

[ctx: option-entry|icon]
en: Select file...
fi: Valitse tiedosto...

[ctx: option-entry|icon]
en: <b>File: {path}</b>
fi: <b>Tiedosto: {path}</b>

[ctx: option-entry|icon]
en: <b>File: {path}</b> (failed to load)
fi: <b>Tiedosto: {path} </b> (ei voitu ladata)

[ctx: option-entry|indicators]
en: Use default value...
fi: Käytä oletusarvoa...

[ctx: option-entry|indicators]
en: <b>Using default value</b>
fi: <b>Käytetään oletusarvoa</b>

[ctx: option-entry|indicators]
en: Path/Service field is not filled
fi: Polku/Palvelu -kenttää ei ole täytetty

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator "{name}" is already in the list.
    It will be overwritten.
fi: Ilmaisin "{name}" on jo listassa.
    Se korvataan.

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: External library/service
fi: Ulkoinen kirjasto/palvelu

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Spacer
fi: Väli

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Separator
fi: Erotin

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Clock
fi: Kello

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Host name
fi: Isäntä

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Keyboard layout
fi: Näppäinasettelu

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Sessions menu
fi: Sessiovalikko

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Languages menu
fi: Kielivalikko

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Accessibility menu
fi: Esteettömyysvalikko

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Power menu
fi: Virtavalikko

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Spacer
fi: Väli

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Separator
fi: Erotin

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Custom text or/and image
fi: Mukautettu teksti ja/tai kuva

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Host name
fi: Isäntä

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Clock
fi: Kello

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Layout indicator
fi: Sijainti-ilmaisin

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Sessions menu (xfce, unity, gnome etc.)
fi: Sessiovalikko (Xfce, Unity, GNOME jne.)

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Languages menu
fi: Kielivalikko

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Accessibility menu
fi: Esteettömyysvalikko

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Power menu
fi: Virtavalikko

[ctx: option-entry|indicators]
en: Reset to _defaults
fi: Palauta _oletusarvot

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display _label
fi: Näytä _nimi

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display _image
fi: Näytä _kuva

[ctx: option-entry|indicators]
en: _Remove
fi: _Poista

[ctx: option-entry|indicators]
en: Show unused items
fi: Näytä käyttämättömät ilmaisimet

[ctx: option-entry|indicators]
en: Predefined templates:
fi: Ennalta määritetyt mallit:

[ctx: option|StringPathEntry]
en: Select path
fi: Valitse polku

en: Authentication is required to run Settings editor for LightDM GTK+ Greeter
fi: Tunnistatuminen vaaditaan LightDM GTK+ -kirjautumisnäkymän asetusmuokkaimen suorittamiseksi
