lightdm-gtk-greeter-settings - en to pt_BR translation catalogue (64 entries)

en: LightDM GTK+ Greeter settings
pt_BR: Configurações do LightDM GTK+ Greeter

en: Configure LightDM GTK+ Greeter
pt_BR: Configure o LightDM GTK+ Greeter

en: LightDM GTK+ Greeter: settings
pt_BR: LightDM GTK+ Greeter: configurações

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Vertical RGB
pt_BR: RGB Vertical

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Vertical BGR
pt_BR: BGR Vertical

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Slight
pt_BR: Discreto

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Medium
pt_BR: Médio

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Full
pt_BR: Completo

[ctx: option|greeter|xft-antialias]
en: Antialias
pt_BR: Suavizar

en: Enable this option to override system defaults
pt_BR: Ative essa opção para substituir os padrões do sistema

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Subpixel rendering
pt_BR: Ordem de subpixel

en: Additional font options
pt_BR: Opções adicionais de fonte

[ctx: option|greeter|background]
en: Background
pt_BR: Plano de fundo

[ctx: option|greeter|background]
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: option|greeter|background]
en: Image
pt_BR: Imagem

[ctx: option|greeter|theme-name]
en: Theme
pt_BR: Tema

[ctx: option|greeter|icon-theme-name]
en: Icons
pt_BR: Ícones

[ctx: option|greeter|font-name]
en: Font
pt_BR: Fonte

[ctx: option|greeter|hide-user-image]
en: User image
pt_BR: Imagem de usuário

[ctx: option|greeter|default-user-image]
en: Default user image
pt_BR: Imagem padrão de usuário

[ctx: option|greeter|user-background]
en: Use user wallpaper if available
pt_BR: Usar papel de parede do usuário

[ctx: tabs]
en: Appearance
pt_BR: Aparência

[ctx: option|greeter|clock-format]
en: %H %I - hours, %M - minutes, %S - seconds
    %d - day, %m - month, %y %Y - year
    %a %A - day of the week, %b %B - month name
pt_BR: %H %I - horas, %M - minutos, %S - segundos
    %d - dia, %m - mês, %y %Y - ano
    %a %A - dia da semana, %b %B - nome do mês

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Add indicator to list
pt_BR: Adicionar indicador à lista

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Add
pt_BR: Adicionar

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Remove indicator from list
pt_BR: Remover indicador da lista

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Remove
pt_BR: Remover

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Move up
pt_BR: Mover para cima

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Up
pt_BR: Acima

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Move down
pt_BR: Mover para baixo

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Down
pt_BR: Abaixo

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Templates
pt_BR: Modelos

[ctx: option|greeter|clock-format]
en: Clock format:
pt_BR: Formato do relógio:

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Redefine indicators
pt_BR: Redefinir indicadores

[ctx: tabs]
en: Panel
pt_BR: Painel

[ctx: option|greeter|position]
en: from right
pt_BR: Da direita

[ctx: option|greeter|position]
en: from bottom
pt_BR: De baixo

[ctx: tabs]
en: Window position
pt_BR: Posição da janela

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: Never
pt_BR: Nunca

en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

[ctx: option|greeter|reader]
en: Command to launch screen reader
pt_BR: Comando para iniciar leitor de tela

[ctx: option|greeter|keyboard]
en: Select path to keyboard...
pt_BR: Selecione o caminho para teclado virtual

[ctx: option|greeter|keyboard]
en: Command to launch on-screen keyboard
pt_BR: Comando para iniciar teclado virtual

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Disabled at start
pt_BR: Desativado na inicialização

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Enabled at start
pt_BR: Ativado na inicialização

[ctx: option|greeter|a11y-theme]
en: Contrast theme
pt_BR: Contraste do tema

[ctx: option|greeter|a11y-font]
en: Large font
pt_BR: Fonte grande

[ctx: greeter|option|reader]
en: Reader
pt_BR: Leitor

[ctx: greeter|option|keyboard]
en: Keyboard
pt_BR: Teclado virtual

[ctx: greeter|option|allow-debugging]
en: Debugging mode
pt_BR: Modo de depuração (debug)

[ctx: button]
en: _Close
pt_BR: _Fechar

[ctx: button]
en: _Save
pt_BR: _Salvar

[ctx: button]
en: _Reload
pt_BR: _Atualizar

en: Read configuration file
pt_BR: Ler arquivo de configuração

[ctx: icon-dialog]
en: Select icon
pt_BR: Selecionar ícone

[ctx: button]
en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: Add selected indicator to the list and close this window
pt_BR: Adicionar indicador selecionado para a lista e fechar esta janela

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

[ctx: option-entry|indicators]
en: Select file...
pt_BR: Selecionar arquivo...

[ctx: button]
en: _Add
pt_BR: _Adicionar

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator
pt_BR: Indicador

[ctx: option-entry|indicators]
en: Text to display:
pt_BR: Texto para exibir:
