lightdm-gtk-greeter-settings - en to da translation catalogue (158 entries)

en: LightDM GTK+ Greeter settings
da: Indstillinger for LightDM GTK+ Greeter

en: Configure LightDM GTK+ Greeter
da: Konfigurer LightDM GTK+ Greeter

en: LightDM GTK+ Greeter: settings
da: LightDM GTK+ Greeter: indstillinger

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: None
da: Ingen

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Vertical RGB
da: Lodret RGB

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Vertical BGR
da: Lodret BGR

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: None
da: Ingen

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Slight
da: Svag

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Full
da: Fuld

en: Enable this option to override system defaults
da: Aktivér denne valgmulighed for at tilsidesætte systemets standarder

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Subpixel rendering
da: Gengivelse under pixelniveau

en: Additional font options
da: Yderligere valgmuligheder for skrifttype

[ctx: option|greeter|background]
en: Background
da: Baggrund

[ctx: option|multihead]
en:  <i>(or use <a href="">multihead setup</a> for individual monitors)</i>
da:  <i>(eller brug <a href="">multihead-opsætning</a> for individuelle skærme)</i>

[ctx: option|greeter|background]
en: Color
da: Farve

[ctx: option|greeter|background]
en: Image
da: Billede

[ctx: option|greeter|theme-name]
en: Theme
da: Tema

[ctx: option|greeter|icon-theme-name]
en: Icons
da: Ikoner

[ctx: option|greeter|font-name]
en: Font
da: Skrifttype

[ctx: option|greeter|hide-user-image]
en: User image
da: Brugerbillede

[ctx: option|greeter|default-user-image]
en: Default user image
da: Standardbrugerbillede

[ctx: option|greeter|user-background]
en: Use user wallpaper if available
da: Brug brugertapet hvis det er tilgængeligt

[ctx: tabs]
en: Appearance
da: Udseende

[ctx: option|greeter|clock-format]
en: %H %I - hours, %M - minutes, %S - seconds
    %d - day, %m - month, %y %Y - year
    %a %A - day of the week, %b %B - month name
da: %H %I - timer, %M - minutter, %S - sekunder
    %d - dag, %m - måned, %y %Y - år
    %a %A - ugedag, %b %B - månedsnavn

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Add indicator to list
da: Tilføj indikator til liste

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Remove indicator from list
da: Fjern indikator fra liste

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Move up
da: Flyt op

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Up
da: Op

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Move down
da: Flyt ned

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Down
da: Ned

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Templates
da: Skabeloner

[ctx: option|greeter|clock-format]
en: Clock format:
da: Urformat:

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Redefine indicators
da: Omdefinér indikatorer

[ctx: option|greeter|position]
en: Horizontal
da: Vandret

[ctx: option|greeter|position]
en: Vertical
da: Lodret

[ctx: option|greeter|position]
en: in %
da: i %

[ctx: option|greeter|position]
en: from right
da: fra højre

[ctx: option|greeter|position]
en: from bottom
da: fra bunden

[ctx: option|greeter|position]
en: Select base point and its position.
da: Vælg basispunkt og dets placering.

[ctx: tabs]
en: Window position
da: Vinduesplacering

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: Never
da: Aldrig

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

[ctx: option|greeter|reader]
en: Select path to reader...
da: Vælg sti til læser...

[ctx: option|greeter|reader]
en: Command to launch screen reader
da: Kommando til at starte skærmlæser

[ctx: option|greeter|keyboard]
en: Select path to keyboard...
da: Vælg sti til tastatur...

[ctx: option|greeter|keyboard]
en: Command to launch on-screen keyboard
da: Kommando til at starte skærmtastatur

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Disabled at start
da: Deaktivér ved start

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Enabled at start
da: Aktivér ved start

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Save state between launches
da: Gem tilstand mellem starter

[ctx: option|greeter|a11y-theme]
en: Contrast theme
da: Kontrasttema

[ctx: option|greeter|a11y-font]
en: Large font
da: Stor skrifttype

[ctx: greeter|option|reader]
en: Reader
da: Læser

[ctx: greeter|option|keyboard]
en: Keyboard
da: Tastatur

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: Timeout until the screen blanks
da: Ventetid inden skærmen bliver blank

[ctx: greeter|option|allow-debugging]
en: Debugging mode
da: Fejlretningstilstand

[ctx: greeter|option|allow-debugging]
en: Enable keys to launch GtkInspector
    More informative log
da: Aktivér taster til start af GtkInspector
    Mere informativ log

[ctx: tabs]
en: Misc.
da: Div.

[ctx: button]
en: _Close
da: _Luk

[ctx: button]
en: _Save
da: _Gem

[ctx: button]
en: _Reload
da: _Genindlæs

en: Read configuration file
da: Læs konfigurationsfil

[ctx: icon-dialog]
en: Select icon
da: Vælg ikon

[ctx: button]
en: _Cancel
da: _Annuller

en: Add selected indicator to the list and close this window
da: Tilføj valgte indikator til listen og luk dette vindue

[ctx: icon-dialog]
en: Icon _name:
da: Ikon_navn:

[ctx: icon-dialog]
en: _Contexts:
da: _Sammenhænge:

[ctx: icon-dialog]
en: _Icon names:
da: _Ikonnavne:

[ctx: icon-dialog]
en: List _standard icons only
da: Vis kun _standardikoner

en: _Cancel
da: _Annuller

[ctx: option-entry|indicators]
en: Select file...
da: Vælg fil...

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator properties
da: Indikatoregenskaber

[ctx: button]
en: _Add
da: _Tilføj

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator
da: Indikator

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display label
da: Vis etiket

[ctx: option-entry|indicators]
en: Leave empty to use default value
da: Lad være tom for at bruge standardværdi

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display image
da: Vis billede

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator library/service:
da: Indikatorbibliotek/-tjeneste:

[ctx: option-entry|indicators]
en: Hide disabled power actions
da: Skjul deaktiverede strømhandlinger

[ctx: option-entry|indicators]
en: Text to display:
da: Tekst som skal vises:

[ctx: option-entry|indicators]
en: Spacer - fills the maximum available space
da: Afstandsstykke - udfylder den maksimale tilgængelige plads

[ctx: option-entry|indicators]
en: Separator - draw a separator
da: Separator - tegn en separator

[ctx: option|multihead]
en: Multihead setup
da: Multihead-opsætning

[ctx: option|multihead]
en: Add configuration
da: Tilføj konfiguration

[ctx: option|multihead]
en: No configured monitors found
da: Ingen konfigurerede skærme fundet

[ctx: option|multihead]
en: Monitor name:
da: Skærmnavn:

en: Don't leave empty
da: Lad ikke være tom

[ctx: option|multihead]
en: Add new monitor configuration
da: Tilføj ny skærmkonfiguration

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "background" option
da: Overskriv standard-"background"-tilvalg

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "user-background" option
da: Overskriv standard-"user-background"-tilvalg

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "laptop" option
da: Overskriv standard-"laptop"-tilvalg

[ctx: option|greeter|laptop]
en: This monitor is laptop display (detect lid closing)
da: Dette er en skærm på en bærbar (registrerer lukning af låg)

[ctx: option|multihead]
en: <i>Note: greeter does not set monitor geometry.
    You need to configure it manually.</i>
da: <i>Bemærk: greeter indstiller ikke skærmgeometrien.
    Det skal du konfigurere manuelt.</i>

en: You don't have permissions to change greeter configuration
da: Du har ikke rettigheder til at ændre greeter-konfiguration

en: No permissions to save configuration
da: Ingen rettigheder til at gemme konfiguration

en: It seems that you don't have permissions to write to file:
    {path}
    
    Try to run this program using "sudo" or "pkexec"
da: Det ser ikke ud til at du har rettigheder til at skrive til filen:
    {path}
    
    Prøv at køre dette program ved brug af "sudo" eller "pkexec"

en: <i>disabled</i>
da: <i>deaktiveret</i>

en: <i>empty string</i>
da: <i>tom streng</i>

en: <i>None</i>
da: <i>Ingen</i>

en: Value defined in file: {path}
da: Værdi defineret i filen: {path}

en: Reset to initial value: <b>{value}</b>
da: Nulstil til indledende værdi: <b>{value}</b>

en: Reset to default value: <b>{value}</b>
da: Nulstil til standardværdi: <b>{value}</b>

en: Reset to value: <b>{value}</b>
da: Nulstil til værdi: <b>{value}</b>

[ctx: option|greeter|allow-debugging]
en: GtkInspector is not available on your system
    Gtk version: {current} < {minimal}
da: GtkInspector er ikke tilgængelig på dit system
    Gtk-version: {current} < {minimal}

en: File not found: {path}
da: Fil ikke fundet: {path}

en: Failed to check permissions: {error}
da: Kunne ikke tjekke rettigheder: {error}

en: Directory is not readable: {path}
da: Mappe kan ikke læses: {path}

en: LightDM does not have permissions to read path: {path}
da: LightDM har ikke rettigheder til at læse stien: {path}

en: Path is not a regular file: {path}
da: Stien er ikke en almindelig fil: {path}

en: LightDM does not have permissions to execute file: {path}
da: LightDM har ikke rettigheder til at køre filen: {path}

[ctx: icon-dialog]
en: All contexts
da: Alle sammenhænge

[ctx: icon-dialog]
note: separator
en: Actions
da: Handlinger

[ctx: icon-dialog]
en: Applications
da: Programmer

[ctx: icon-dialog]
en: Categories
da: Kategorier

[ctx: icon-dialog]
en: Devices
da: Enheder

[ctx: icon-dialog]
en: Emblems
da: Emblemer

[ctx: icon-dialog]
en: Emoticons
da: Emotikoner

[ctx: icon-dialog]
en: International
da: Internationalt

[ctx: icon-dialog]
en: MIME Types
da: MIME-typer

[ctx: icon-dialog]
en: Places
da: Steder

[ctx: option-entry|icon]
en: Unrecognized value: {value}
da: Ukendt værdi: {value}

[ctx: option-entry|icon]
en: Select icon name...
da: Vælg ikonnavn...

[ctx: option-entry|icon]
en: <b>Icon: {icon}</b>
da: <b>Ikon: {icon}</b>

[ctx: option-entry|icon]
en: Select file...
da: Vælg fil...

[ctx: option-entry|icon]
en: <b>File: {path}</b>
da: <b>Fil: {path}</b>

[ctx: option-entry|icon]
en: <b>File: {path}</b> (failed to load)
da: <b>Fil: {path}</b> (kunne ikke indlæse)

[ctx: option-entry|indicators]
en: Use default value...
da: Brug standardværdi...

[ctx: option-entry|indicators]
en: <b>Using default value</b>
da: <b>Bruger standardværdi</b>

[ctx: option-entry|indicators]
en: Path/Service field is not filled
da: Sti-/tjenestefelt er ikke udfyldt

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator "{name}" is already in the list.
    It will be overwritten.
da: Indikatoren "{name}" er allerede i listen.
    Den vil blive overskrevet.

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: External library/service
da: Eksternt bibliotek/tjeneste

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Spacer
da: Afstandsstykke

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Text
da: Tekst

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Clock
da: Ur

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Host name
da: Værtsnavn

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Keyboard layout
da: Tastaturlayout

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Sessions menu
da: Sessionsmenu

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Languages menu
da: Sprogmenu

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Accessibility menu
da: Tilgængelighedsmenu

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Power menu
da: Strømmenu

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Spacer
da: Afstandsstykke

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Custom text or/and image
da: Tilpasset tekst og/eller billede

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Host name
da: Værtsnavn

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Clock
da: Ur

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Layout indicator
da: Layoutindikator

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Sessions menu (xfce, unity, gnome etc.)
da: Sessionsmenu (xfce, unity, gnome osv.)

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Languages menu
da: Sprogmenu

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Accessibility menu
da: Tilgængelighedsmenu

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Power menu
da: Strømmenu

[ctx: option-entry|indicators]
en: Reset to _defaults
da: Nulstil til _standarder

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display _label
da: Vis _etiket

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display _image
da: Vis _billede

[ctx: option-entry|indicators]
en: _Remove
da: _Fjern

[ctx: option-entry|indicators]
en: Show unused items
da: Vis ubrugte elementer

[ctx: option-entry|indicators]
en: Predefined templates:
da: Prædefinerede skabeloner:

[ctx: option|StringPathEntry]
en: Select path
da: Vælg sti

en: Authentication is required to run Settings editor for LightDM GTK+ Greeter
da: Autentifikation kræves for at køre indstillingsredigering for LightDM GTK+ Greeter
