lightdm-gtk-greeter-settings - en to ja translation catalogue (153 entries)

en: LightDM GTK+ Greeter settings
ja: LightDM GTK+ Greeter の設定

en: Configure LightDM GTK+ Greeter
ja: LightDM GTK+ Greeter の設定をします

en: LightDM GTK+ Greeter: settings
ja: LightDM GTK+ Greeter: 設定

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: None
ja: なし

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Vertical RGB
ja: 垂直 RGB

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Vertical BGR
ja: 垂直 BGR

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: None
ja: なし

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Slight
ja: 細身

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Medium
ja: 中間

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Full
ja: すべて

[ctx: option|greeter|xft-antialias]
en: Antialias
ja: アンチエイリアス

en: Enable this option to override system defaults
ja: このオプションを有効にすると、システムの既定値を上書きします。

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Subpixel rendering
ja: サブピクセルレンダリング

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Hinting
ja: ヒンティング

en: Additional font options
ja: 追加のフォントオプション

[ctx: option|greeter|background]
en: Background
ja: 背景

[ctx: option|multihead]
en:  <i>(or use <a href="">multihead setup</a> for individual monitors)</i>
ja:  <i>(またはモニターごとの <a href="">マルチヘッド設定</a>)</i>

[ctx: option|greeter|background]
en: Color
ja: 色

[ctx: option|greeter|background]
en: Image
ja: 画像

[ctx: option|greeter|theme-name]
en: Theme
ja: テーマ

[ctx: option|greeter|icon-theme-name]
en: Icons
ja: アイコン

[ctx: option|greeter|font-name]
en: Font
ja: フォント

[ctx: option|greeter|hide-user-image]
en: User image
ja: ユーザーの画像

[ctx: option|greeter|default-user-image]
en: Default user image
ja: 既定のユーザー画像

[ctx: option|greeter|user-background]
en: Use user wallpaper if available
ja: ユーザーが壁紙を設定している場合は使用する

[ctx: tabs]
en: Appearance
ja: 外観

[ctx: option|greeter|clock-format]
en: %H %I - hours, %M - minutes, %S - seconds
    %d - day, %m - month, %y %Y - year
    %a %A - day of the week, %b %B - month name
ja: %H %I - 時, %M - 分, %S - 秒
    %d - 日, %m - 月, %y %Y - 年
    %a %A - 曜日, %b %B - 月

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Add indicator to list
ja: リストにインジケーターを追加する

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Add
ja: 追加

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Remove indicator from list
ja: インジケーターをリストから削除する

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Move up
ja: 上へ移動

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Up
ja: 上

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Move down
ja: 下へ移動

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Down
ja: 下

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Templates
ja: テンプレート

[ctx: option|greeter|clock-format]
en: Clock format:
ja: 時刻のフォーマット:

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Redefine indicators
ja: インジケーターの再定義

[ctx: tabs]
en: Panel
ja: パネル

[ctx: option|greeter|position]
en: Horizontal
ja: 横

[ctx: option|greeter|position]
en: Vertical
ja: 縦

[ctx: option|greeter|position]
en: in %
ja: % 内

[ctx: option|greeter|position]
en: from right
ja: 右から

[ctx: option|greeter|position]
en: from bottom
ja: 下から

[ctx: option|greeter|position]
en: Select base point and its position.
ja: 基準点と位置を選択してください。

[ctx: tabs]
en: Window position
ja: ウィンドウの位置

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: Never
ja: なし

en: Accessibility
ja: ユーザー補助

[ctx: option|greeter|reader]
en: Select path to reader...
ja: リーダーの場所を選択...

[ctx: option|greeter|reader]
en: Command to launch screen reader
ja: スクリーンリーダーを起動するコマンド...

[ctx: option|greeter|keyboard]
en: Select path to keyboard...
ja: キーボードの場所を選択...

[ctx: option|greeter|keyboard]
en: Command to launch on-screen keyboard
ja: オンスクリーンキーボードを起動するコマンド

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Disabled at start
ja: 起動時は無効

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Enabled at start
ja: 起動時は有効

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Save state between launches
ja: 起動時に状態を保存

[ctx: option|greeter|a11y-theme]
en: Contrast theme
ja: コントラストテーマ

[ctx: option|greeter|a11y-font]
en: Large font
ja: 大きなフォント

[ctx: greeter|option|reader]
en: Reader
ja: リーダー

[ctx: greeter|option|keyboard]
en: Keyboard
ja: キーボード

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: Timeout until the screen blanks
ja: 画面が暗くなるまでのタイムアウト時間

[ctx: greeter|option|allow-debugging]
en: Debugging mode
ja: デバッグモード

[ctx: greeter|option|allow-debugging]
en: Enable keys to launch GtkInspector
    More informative log
ja: より情報量のあるログを取得するために GtkInspector
    を起動するキーを有効にする

[ctx: tabs]
en: Misc.
ja: その他

[ctx: button]
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

[ctx: button]
en: _Save
ja: 保存(_S)

[ctx: button]
en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: Read configuration file
ja: 設定ファイルを読み込む

[ctx: icon-dialog]
en: Select icon
ja: アイコンの選択

[ctx: button]
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Add selected indicator to the list and close this window
ja: 選択したインジケータをリストに追加し、このウィンドウを閉じます

[ctx: icon-dialog]
en: Icon _name:
ja: アイコン名(_N):

[ctx: icon-dialog]
en: _Contexts:
ja: ジャンル(_C):

[ctx: icon-dialog]
en: _Icon names:
ja: アイコン名(_I):

[ctx: icon-dialog]
en: List _standard icons only
ja: 標準のアイコンだけをリスト(_S)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

[ctx: option-entry|indicators]
en: Select file...
ja: ファイルの選択...

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator properties
ja: インジケーターのプロパティ

[ctx: button]
en: _Add
ja: 追加(_A)

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator
ja: インジケーター

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display label
ja: 表示ラベル

[ctx: option-entry|indicators]
en: Leave empty to use default value
ja: 規定値を使用するので空にする

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display image
ja: 画像の表示

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator library/service:
ja: インジケーターのライブラリ/サービス:

[ctx: option-entry|indicators]
en: Hide disabled power actions
ja: 無効な電源オプションを隠す

[ctx: option-entry|indicators]
en: Text to display:
ja: 表示するテキスト:

[ctx: option-entry|indicators]
en: Spacer - fills the maximum available space
ja: スペーサー - 最大限のスペースで埋める

[ctx: option-entry|indicators]
en: Separator - draw a separator
ja: セパレーター : セパレーターを描画

[ctx: option|multihead]
en: Multihead setup
ja: マルチヘッドの設定

[ctx: option|multihead]
en: Add configuration
ja: 設定の追加

[ctx: option|multihead]
en: Monitor name:
ja: モニター名:

[ctx: option|multihead]
en: Add new monitor configuration
ja: 新しいモニターの設定を追加

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "background" option
ja: 既定の"背景"オプションを上書きする

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "user-background" option
ja: 既定の"ユーザーの背景"オプションを上書きする

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "laptop" option
ja: 既定の"ラップトップ"オプションを上書きする

[ctx: option|greeter|laptop]
en: This monitor is laptop display (detect lid closing)
ja: このモニターはラップトップのディスプレイです (LIDを閉じたのを検出する)

en: You don't have permissions to change greeter configuration
ja: グリーターの設定を変更するパーミッションがありません

en: No permissions to save configuration
ja: 設定を保存するパーミッションがありません

en: It seems that you don't have permissions to write to file:
    {path}
    
    Try to run this program using "sudo" or "pkexec"
ja: 次のファイルに書き込むパーミッションがないようです:
    {path}
    
    このプログラムを、 "sudo" または "pkexec" を使用して実行してみてください。

en: <i>disabled</i>
ja: <i>無効</i>

en: <i>empty string</i>
ja: <i>空の文字列</i>

en: <i>None</i>
ja: <i>なし</i>

en: Reset to initial value: <b>{value}</b>
ja: 初期値にリセット: <b>{value}</b>

en: Reset to default value: <b>{value}</b>
ja: 既定値にリセット: <b>{value}</b>

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: {count} min
ja: {count} 分

[ctx: option|greeter|allow-debugging]
en: GtkInspector is not available on your system
    Gtk version: {current} < {minimal}
ja: GtkInspector がシステムにありません。
    Gtk バージョン: {current} < {minimal}

en: File not found: {path}
ja: ファイルが見つかりません: {path}

en: Failed to check permissions: {error}
ja: パーミッションのチェックに失敗しました: {error}

en: Directory is not readable: {path}
ja: ディレクトリが読み込めません: {path}

en: Path is not a regular file: {path}
ja: パスにあるファイルは通常のファイルではありません: {path}

[ctx: icon-dialog]
en: All contexts
ja: すべてのジャンル

[ctx: icon-dialog]
note: separator
en: Actions
ja: アクション

[ctx: icon-dialog]
en: Applications
ja: アプリケーション

[ctx: icon-dialog]
en: Categories
ja: 分類

[ctx: icon-dialog]
en: Devices
ja: デバイス

[ctx: icon-dialog]
en: Emblems
ja: エンブレム

[ctx: icon-dialog]
en: Emoticons
ja: 絵文字

[ctx: icon-dialog]
en: International
ja: 国際

[ctx: icon-dialog]
en: MIME Types
ja: MIME 型

[ctx: icon-dialog]
en: Places
ja: 場所

[ctx: icon-dialog]
en: Status
ja: 状態

[ctx: option-entry|indicators]
en: Use default value...
ja: 既定値を使用...

[ctx: option-entry|indicators]
en: <b>Using default value</b>
ja: <b>既定値を使用</b>

[ctx: option-entry|indicators]
en: Path/Service field is not filled
ja: パス/サービスフィールドが空欄です

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator "{name}" is already in the list.
    It will be overwritten.
ja: インジケーター "{name}" はすでにリストにあります。
    上書きされるでしょう。

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: External library/service
ja: 外部ライブラリ/サービス

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Spacer
ja: スペース

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Separator
ja: セパレーター

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Text
ja: テキスト

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Clock
ja: 時計

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Host name
ja: ホスト名

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Keyboard layout
ja: キーボードレイアウト

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Sessions menu
ja: セッションメニュー

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Languages menu
ja: 言語メニュー

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Accessibility menu
ja: ユーザー補助メニュー

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Power menu
ja: 電源メニュー

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Spacer
ja: スペース

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Separator
ja: セパレーター

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Custom text or/and image
ja: テキストまたは/と画像のカスタマイズ

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Host name
ja: ホスト名

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Clock
ja: 時計

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Layout indicator
ja: インジケーターのレイアウト

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Sessions menu (xfce, unity, gnome etc.)
ja: セッションメニュー (xfce, unity, gnome など)

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Languages menu
ja: 言語メニュー

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Accessibility menu
ja: ユーザー補助メニュー

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Power menu
ja: 電源メニュー

[ctx: option-entry|indicators]
en: Reset to _defaults
ja: 既定値にリセット

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display _label
ja: ラベルの表示(_L)

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display _image
ja: 画像の表示(_I)

[ctx: option-entry|indicators]
en: _Remove
ja: 削除(_R)

[ctx: option-entry|indicators]
en: Show unused items
ja: 使用していないアイテムの表示

[ctx: option-entry|indicators]
en: Predefined templates:
ja: 定義済テンプレート:

[ctx: option|StringPathEntry]
en: Select path
ja: パスの選択

en: Authentication is required to run Settings editor for LightDM GTK+ Greeter
ja: LightDM GTK+ Greeter の設定エディターを実行するためには、認証が必要です。
