lightdm-gtk-greeter-settings - en to ar translation catalogue (127 entries)

en: LightDM GTK+ Greeter settings
ar: إعدادات ترحيب LightDM GTK+

en: Configure LightDM GTK+ Greeter
ar: ضبط ترحيب Lightdm GTK+

en: LightDM GTK+ Greeter: settings
ar: ترحيب Lightdm GTK+: الإعدادات

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: RGB
ar: ح.خ.ز

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: BGR
ar: ز.خ.ح

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Vertical RGB
ar: ح.خ.ز عمودي

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Vertical BGR
ar: ز.خ.ح عمودي

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Slight
ar: خفيف

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Full
ar: كامل

[ctx: option|greeter|xft-antialias]
en: Antialias
ar: تنعيم

en: Enable this option to override system defaults
ar: مكّن هذا الخيار لإلغاء مبدئيات النظام

[ctx: option|greeter|xft-dpi]
en: DPI
ar: نقطة\بوصة

[ctx: option|greeter|xft-rgba]
en: Subpixel rendering
ar: استدعاء بكسل الفرعي

[ctx: option|greeter|xft-hintstyle]
en: Hinting
ar: تلميح

en: Additional font options
ar: خيارات الخط الإضافية

[ctx: option|greeter|background]
en: Background
ar: الخلفية

[ctx: option|greeter|background]
en: Color
ar: لون

[ctx: option|greeter|background]
en: Image
ar: صورة

[ctx: option|greeter|theme-name]
en: Theme
ar: السمة

[ctx: option|greeter|icon-theme-name]
en: Icons
ar: الأيقونات

[ctx: option|greeter|font-name]
en: Font
ar: الخط

[ctx: option|greeter|hide-user-image]
en: User image
ar: صورة المستخدم

[ctx: option|greeter|default-user-image]
en: Default user image
ar: صورة المستخدم المبدئية

[ctx: option|greeter|user-background]
en: Use user wallpaper if available
ar: استعمل صورة الخلفية إن وُجدت

[ctx: tabs]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: option|greeter|clock-format]
en: %H %I - hours, %M - minutes, %S - seconds
    %d - day, %m - month, %y %Y - year
    %a %A - day of the week, %b %B - month name
ar: %H %I - ساعة، %M - دقيقة، %S - ثانية
    %d - يوم، %m - شهر، %y %Y - سنة
    %a %A - يوم الأسبوع، %b %B - اسم الشهر

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Add indicator to list
ar: أضف المؤشر للقائمة

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Add
ar: أضف

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Remove indicator from list
ar: أزل المؤشر من القائمة

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Move up
ar: حرّك لفوق

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Up
ar: فوق

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Move down
ar: حرّك لتحت

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Down
ar: تحت

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Templates
ar: قوالب

[ctx: option|greeter|clock-format]
en: Clock format:
ar: هيئة الساعة:

[ctx: option|greeter|indicators]
en: Redefine indicators
ar: أعد تعريف المؤشرات

[ctx: tabs]
en: Panel
ar: اللوحة

[ctx: option|greeter|position]
en: Horizontal
ar: أفقي

[ctx: option|greeter|position]
en: Vertical
ar: عمودي

[ctx: option|greeter|position]
en: in %
ar: من %

[ctx: option|greeter|position]
en: from right
ar: من اليمين

[ctx: option|greeter|position]
en: from bottom
ar: من الأسفل

[ctx: option|greeter|position]
en: Select base point and its position.
ar: حدّد نقطة القاعدة و موضعها

[ctx: tabs]
en: Window position
ar: موضع النافذة

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: Never
ar: أبدا

en: Accessibility
ar: الوصول

[ctx: option|greeter|reader]
en: Select path to reader...
ar: حدّد مسارا للقارئ

[ctx: option|greeter|reader]
en: Command to launch screen reader
ar: أمر إطلاق قارئ الشاشة

[ctx: option|greeter|keyboard]
en: Select path to keyboard...
ar: حدّد مسارا للوحة المفاتيح

[ctx: option|greeter|keyboard]
en: Command to launch on-screen keyboard
ar: أمر إطلاق لوحة المفاتيح على الشاشة

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Disabled at start
ar: تعطيل عند البدء

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Enabled at start
ar: تمكين عند البدء

[ctx: option|greeter|a11y-states]
en: Save state between launches
ar: حفظ الحالة بين الإطلاقات

[ctx: option|greeter|a11y-theme]
en: Contrast theme
ar: سمة التباين

[ctx: option|greeter|a11y-font]
en: Large font
ar: خط كبير

[ctx: greeter|option|reader]
en: Reader
ar: القارئ

[ctx: greeter|option|keyboard]
en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: Timeout until the screen blanks
ar: المدة حتى تسوّد الشاشة

[ctx: greeter|option|allow-debugging]
en: Debugging mode
ar: وضع التنقيح

[ctx: tabs]
en: Misc.
ar: متفرقة

[ctx: button]
en: _Close
ar: _أغلق

[ctx: button]
en: _Save
ar: _حفظ

[ctx: button]
en: _Reload
ar: _أعد التحميل

en: Read configuration file
ar: اقرأ ملف الضبط

[ctx: icon-dialog]
en: Select icon
ar: حدّد أيقونة

[ctx: button]
en: _Cancel
ar: _إلغاء

[ctx: button]
en: _OK
ar: _موافق

en: Add selected indicator to the list and close this window
ar: أضف المؤشر المُحدّد للقائمة و أغلق هذه النافذة

[ctx: icon-dialog]
en: Icon _name:
ar: اسم _الأيقونة

[ctx: icon-dialog]
en: _Icon names:
ar: أسماء الأيقونات

[ctx: icon-dialog]
en: List _standard icons only
ar: عرض الأيقونات القياسية فقط

en: _Cancel
ar: _إلغاء

en: _OK
ar: _موافق

[ctx: option-entry|indicators]
en: Select file...
ar: حدّد ملفا

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator properties
ar: خصائص المؤشر

[ctx: button]
en: _Add
ar: _أضف

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator
ar: المؤشر

[ctx: option-entry|indicators]
en: Leave empty to use default value
ar: اتركها فارغة لاستخدام القيمة المبدئية

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display image
ar: عرض الصورة

[ctx: option-entry|indicators]
en: Indicator library/service:
ar: مكتبة\خدمة المؤشر:

[ctx: option-entry|indicators]
en: Hide disabled power actions
ar: إخفاء أفعال الطاقة المعطّلة

[ctx: option-entry|indicators]
en: Text to display:
ar: النص المعروض

[ctx: option-entry|indicators]
en: Separator - draw a separator
ar: فاصل - ارسم فاصلا

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "background" option
ar: أكتب فوق خيار "الخلفية" المبدئي

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "user-background" option
ar: أكتب فوق خيار "خلفية المستخدم" المبدئي

[ctx: option|multihead]
en: Overwrite default "laptop" option
ar: أكتب فوق خيار "حاسوب محمول" المبدئي

en: <i>disabled</i>
ar: <i>معطّل</i>

en: <i>None</i>
ar: <i>لا شيء</i>

en: Reset to initial value: <b>{value}</b>
ar: استعادة القيمة الأولية: <b>{value}</b>

en: Reset to default value: <b>{value}</b>
ar: استعادة القيمة المبدئية: <b>{value}</b>

[ctx: option|greeter|screensaver-timeout]
en: {count} min
ar: {count} د

en: File not found: {path}
ar: ملف غير موجود: {path}

[ctx: icon-dialog]
note: separator
en: Actions
ar: أفعال

[ctx: icon-dialog]
en: Applications
ar: تطبيقات

[ctx: icon-dialog]
en: Categories
ar: تصنيفات

[ctx: icon-dialog]
en: Devices
ar: أجهزة

[ctx: icon-dialog]
en: Places
ar: أماكن

[ctx: icon-dialog]
en: Status
ar: الحالة

[ctx: option-entry|indicators]
en: Use default value...
ar: استخدم القيمة المبدئية...

[ctx: option-entry|indicators]
en: <b>Using default value</b>
ar: <b>استخدام القيمة المبدئية</b>

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: External library/service
ar: مكتبة\خدمة خارجية

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Separator
ar: فاصل

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Text
ar: نص

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Clock
ar: ساعة

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Sessions menu
ar: قائمة الجلسات

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Languages menu
ar: قائمة اللغات

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Accessibility menu
ar: قائمة الوصول

[ctx: option-entry|indicators|name]
en: Power menu
ar: قائمة الطاقة

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Spacer
ar: مسافة

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Separator
ar: فاصل

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Custom text or/and image
ar: نص أو\و صورة مخصصة

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Clock
ar: الساعة

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Sessions menu (xfce, unity, gnome etc.)
ar: قائمة الجلسات (إكسفسي، يونيتي، غنوم الخ.)

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Languages menu
ar: قائمة اللغات

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Accessibility menu
ar: قائمة الوصول

[ctx: option-entry|indicators|tooltip]
en: Power menu
ar: قائمة الطاقة

[ctx: option-entry|indicators]
en: Reset to _defaults
ar: إرجاع إلى المبدئية

[ctx: option-entry|indicators]
en: Display _image
ar: عرض _الصورة

[ctx: option-entry|indicators]
en: _Remove
ar: _إزالة

[ctx: option-entry|indicators]
en: Show unused items
ar: عرض العناصر غير المستعملة

[ctx: option-entry|indicators]
en: Predefined templates:
ar: قوالب معرّفة من قبل

[ctx: option|StringPathEntry]
en: Select path
ar: حدّد مسارا

en: Authentication is required to run Settings editor for LightDM GTK+ Greeter
ar: تجب المصادقة لتشغيل محرّر إعدادات مرحّب LightDM GTK+
