virt-viewer - en to sv translation catalogue (94 entries)

en: Remote Viewer
sv: Fjärrvisare

en: Source
sv: Källa

en: The source of the binding
sv: Källan till bindningen

en: Target
sv: Mål

en: The target of the binding
sv: Målet för bindningen

en: Source Property
sv: Källegenskap

en: The property on the source to bind
sv: Egenskapen hos källan till bindningen

en: Target Property
sv: Målegenskap

en: The property on the target to bind
sv: Egenskapen hos målet till bindningen

en: Flags
sv: Flaggor

en: The binding flags
sv: Bindningsflaggorna

en: Invalid full-screen argument: %s
sv: Ogiltigt helskärmsargument: %s

note: Create the widgets
en: Connection details
sv: Anslutningsdetaljer

en: Recent connections:
sv: Senaste anslutningar:

en: Display version information
sv: Visa versionsinformation

en: Display verbose information
sv: Visa utförlig information

en: Direct connection with no automatic tunnels
sv: Direkt anslutning utan några automatiska tunnlar

en: Zoom level of window, in percentage
sv: Zoom-nivå för fönstret, i procent

en: Display debugging information
sv: Visa felsökningsinformation

en: Open in full screen mode (auto-conf adjusts guest resolution to fit the client's).
sv: Öppna i helskärmsläge (auto-konf justerar gästupplösningen till att passa klientens).

en: <auto-conf>
sv: <auto-konf>

en: Open connection using Spice controller communication
sv: Öppna anslutning med Spice-styrning av kommunikationen

note: Setup command line options
en: - Remote viewer client
sv: - Fjärrvisarklient

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options
sv: %s
    Kör ”%s --help” för att se hela listan över tillgängliga kommandoradsflaggor

en: Error: extra arguments given while using Spice controller
sv: Fel: extra argument angivna vid användning av Spice-styrning

en: Error: can't handle multiple URIs
sv: Fel: kan inte hantera flera URI:er

en: Zoom level must be within 10-200
sv: Zoom-nivån måste vara inom inom 10-200

en: Failed to initiate connection
sv: Misslyckades att initiera anslutningen

en: Display disabled by controller
sv: Visningen avaktiverad av styrenhet

en: Controller connection failed: %s
sv: Styranslutning misslyckades: %s

en: Couldn't create a Spice session
sv: Kunde inte skapa en Spice-session

en: Setting up Spice session...
sv: Sätter upp en Spice-session …

en: Cannot determine the connection type from URI
sv: Kan inte avgöra anslutningstypen från URI:n

en: Couldn't create a session for this type: %s
sv: Kunde inte skapa en session för denna typ: %s

note: * Local variables: *  c-indent-level: 4 *  c-basic-offset: 4 *  indent-tabs-mode: nil * End:
en: About Glade
sv: Om Glade

en: Copyright (C) 2007-2012 Daniel P. Berrange
    Copyright (C) 2007-2012 Red Hat, Inc.
sv: Copyright © 2007-2012 Daniel P. Berrange
    Copyright © 2007-2012 Red Hat, Inc.

en: A remote desktop client built with GTK-VNC, SPICE-GTK and libvirt
sv: En fjärrskrivbordsklient byggt med GTK-VNC, SPICE-GTK och libvirt

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA
sv: Detta program är fri programvara.  Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON GARANTI, även utan underförstådd garanti vid KÖP eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307  USA

en: The Fedora Translation Team
sv: Fedoras översättningsgrupp

en: Waiting for display %d...
sv: Väntar på display %d …

en: Unknown graphic type for the guest %s
sv: Okänd grafiktyp för gästen %s

en: Connect to ssh failed.
sv: Anslutning till ssh misslyckades.

en: Can't connect to channel, SSH only supported.
sv: Kan inte ansluta till kanalen, endast SSH stödjs.

en: Connect to channel unsupported.
sv: Anslutning till kanalen stödjs inte.

en: Connecting to graphic server
sv: Anslutning till grafikserver

en: Guest domain has shutdown
sv: Gästdomänen är avstängd

en: Connected to graphic server
sv: Ansluten till grafikserver

en: Unable to connect to the graphic server %s
sv: Kan inte ansluta till grafikservern %s

en: Unable to authenticate with remote desktop server at %s: %s
    Retry connection again?
sv: Kan inte autenticera med fjärskrivbordsservern på %s: %s
    Försök ansluta igen?

en: Unable to authenticate with remote desktop server: %s
sv: Kan inte autenticera med fjärskrivbordsserver: %s

en: USB redirection error: %s
sv: USB-omdirigeringsfel: %s

note: * Local variables: *  c-indent-level: 4 *  c-basic-offset: 4 *  indent-tabs-mode: nil * End:
en: Authentication required
sv: Autenticering krävs

en: label
sv: etikett

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Attach to the local display using libvirt
sv: Koppla till den lokala displayen med libvirt

en: Connect to hypervisor
sv: Anslut till hypervisorn

en: Wait for domain to start
sv: Vänta på att domänen startar

en: Reconnect to domain upon restart
sv: Återanslut till domänen vid omstart

en: Open in full screen mode
sv: Öppna i helskärmsläge

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options
sv: Kör ”%s --help” för att se hela listan av tillgängliga kommandoradsflaggor

note: Setup command line options
en: - Virtual machine graphical console
sv: - Grafisk konsol till virtuell maskin

en: 
    Usage: %s [OPTIONS] DOMAIN-NAME|ID|UUID
    
    %s
sv: 
    Användning: %s [FLAGGOR] DOMÄNNAMN|ID|UUID
    
    %s

note: Create the widgets
en: Select USB devices for redirection
sv: Välj USB-enheter att omdirigera

en: Unsupported authentication type %d
sv: Autenticeringstyp %d som inte stödjs

en: Ctrl+Alt+_Backspace
sv: Ctrl+Alt+_Baksteg

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Disconnect
sv: Koppla ifrån

en: USB device selection
sv: Val av USB-enhet

en: Send key combination
sv: Skicka tangentbordskombination

en: Leave fullscreen
sv: Lämna helskärm

en: (Press %s to release pointer)
sv: (Tryck %s för att släppa markören)

en: Waiting for guest domain to re-start
sv: Vänta på att gästdomänen startas om

en: Cannot determine the graphic type for the guest %s
sv: Kan inte avgöra grafiktypen för gästen %s

en: Cannot determine the graphic address for the guest %s
sv: Kan inte avgöra grafikadressen för gästen %s

en: Cannot determine the host for the guest %s
sv: Kan inte avgöra värden för gästen %s

en: Finding guest domain
sv: Letar reda på gästdomänen

en: Waiting for guest domain to be created
sv: Väntar på att gästdomänen skall skapas

en: Cannot find guest domain %s
sv: Kan inte hitta gästdomänen %s

en: Checking guest domain status
sv: Kontrollerar gästdomänens status

en: Waiting for guest domain to start
sv: Väntar på att gästdomänen skall starta

en: Waiting for guest domain to start server
sv: Väntar på att gästdomänen skall starta servern

en: Unable to connect to libvirt with URI %s
sv: Kan inte ansluta till libvirt med URI %s

en: [none]
sv: [ingen]

note: * Local variables: *  c-indent-level: 4 *  c-basic-offset: 4 *  indent-tabs-mode: nil * End:
en: _File
sv: _Arkiv

en: Smartcard insertion
sv: Insättning av smartkort

en: Smartcard removal
sv: Uttag av smartkort

en: _View
sv: _Visa

en: Full screen
sv: Helskärm

en: Automatically resize
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Displays
sv: Displayer

en: Release cursor
sv: Släpp markören

en: _Send key
sv: _Skicka tangent

en: _Help
sv: _Hjälp
