virt-viewer 9.0 - en to ja translation catalogue (163 entries)

en: Remote Viewer
ja: リモートビューアー

en: Remotely access virtual machines
ja: 仮想マシンへリモートアクセス

en: Remote Viewer provides a graphical viewer for the guest OS display. At this time it supports guest OS using the VNC or SPICE protocols. Further protocols may be supported in the future as user demand dictates. The viewer can connect directly to both local and remotely hosted guest OS, optionally using SSL/TLS encryption.
ja: リモートビューアーはゲストOSのディスプレイに対するグラフィカルなビュアーを提供します。ゲストOSがVNCおよびSPICEプロトコルを利用しているをサポートしています。ユーザーの要求に応じて、今後、さらなるプロトコルが追加でサポートされる可能性があります。リモート ビューアーは、オプションでSSL/TLSの暗号化を用いて、ローカルもしくはリモートでホストされたゲストOSの両方に直接接続する事ができます。

en: Access remote desktops
ja: リモートデスクトップにアクセスする

en: Failed to fetch CD names
ja: CDイメージ名の取得に失敗しました

en: <b>Loading...</b>
ja: <b>読み込み中...</b>

en: Refresh
ja: 更新

en: Close
ja: 閉じる

en: Unspecified error
ja: 原因不明のエラー

en: Failed to change CD
ja: CDの変更に失敗しました

en: Change CD
ja: CDの変更

en: Set window title
ja: ウィンドウタイトルの設定

en: Remote viewer client
ja: リモートビューアークライアント

en: 
    Error: can't handle multiple URIs
ja: 
    エラー: 複数のURIを処理できません

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options
ja: 利用可能なコマンドラインオプションの完全な一覧を確認するには '%s --help' を実行してください

en: failed to parse ovirt uri
ja: oVirt URI の構文解析に失敗しました

en: Authentication was cancelled
ja: 認証が取り消されました

en: oVirt VM %s is not running
ja: oVirt上の仮想マシン %s は稼働していません

en: oVirt VM %s has no display
ja: oVirt上の仮想マシン %s にはディスプレイがありません

en: oVirt VM %s has no host information
ja: oVirt 上の仮想マシン %s はホストの情報がありません

en: Couldn't open oVirt session:
ja: oVirt セッションを開けません:

en: Failed to initiate connection
ja: 接続の初期化に失敗しました

en: No connection was chosen
ja: 接続が選択されていません

en: Failed to read stdin:
ja: stdinの読み込みに失敗しました

en: Invalid file %s:
ja: 無効なファイル %s:

en: Cannot determine the connection type from URI
ja: URI から接続の種類を決定できません

en: Unable to connect: %s
ja: 接続できません: %s

en: Connection details
ja: 接続の詳細

en: Connection _Address
ja: 接続先アドレス(_A)

en: For example, spice://foo.example.org:5900
ja: 例: spice://foo.example.org:5900

en: Recent connections
ja: 最近の接続

en: _Cancel
ja: 取り消し(_C)

en: C_onnect
ja: 接続(_O)

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Select ISO
ja: ISO を選択する

en: Selected
ja: 選択済み

en: Name
ja: 名前

en: About Virt-Viewer
ja: Virt-Viewerについて

en: A remote desktop client built with GTK-VNC, SPICE-GTK and libvirt
ja: GTK-VNC, SPICE-GTK および libvirt でビルドされたリモートデスクトップクライアント

en: Do you want to close the session?
ja: セッションを閉じますか?

en: Do not ask me again
ja: 二度と確認しない

en: Address is too long for unix socket_path: %s
ja: アドレスはUNIX ソケットパスに対して長すぎます: %s

en: Creating unix socket failed: %s
ja: UNIXソケットの作成に失敗しました: %s

en: Connecting to unix socket failed: %s
ja: UNIXソケットの接続に失敗しました: %s

en: Waiting for display %d...
ja: ディスプレイ %d を待機中...

en: Unsupported graphic type '%s'
ja: サポートされないグラフィックス形式 '%s' です

en: Connect to ssh failed.
ja: SSH への接続に失敗しました。

en: Can't connect to channel: %s
ja: 接続できませんチャンネル: %s

en: only SSH or unix socket connection supported.
ja: SSHまたはunixソケット接続のみがサポートされています。

en: Connect to channel unsupported.
ja: サポートされないチャネルに接続します。

en: Display can only be attached through libvirt with --attach
ja: ディスプレイは libvirt にて --attach を指定する場合にのみ付与できます

en: Connecting to graphic server
ja: グラフィックサーバーに接続中

en: Guest domain has shutdown
ja: 仮想マシンがシャットダウンしました

en: Connected to graphic server
ja: グラフィックサーバーに接続

en: Unable to connect to the graphic server %s
ja: グラフィックサーバー %s に接続できません

en: Unable to authenticate with remote desktop server at %s: %s
ja: %s 上のリモートデスクトップサーバーの認証で失敗しました: %s

en: Unable to authenticate with remote desktop server: %s
ja: リモートデスクトップサーバーの認証で失敗しました: %s

en: USB redirection error: %s
ja: USB リダイレクトエラー: %s

en: Zoom level must be within %d-%d
ja: ズームレベルは %d-%d の範囲内でなければいけません

en: %s version %s
ja: %s バージョン %s

en: Display _%d
ja: ディスプレイ _%d

en: Invalid kiosk-quit argument: %s
ja: 無効な kiosk-quit の引数: %s

en: Display version information
ja: バージョン情報を表示します

en: Zoom level of window, in percentage
ja: ウィンドウのズームレベル（パーセント単位）

en: Open in full screen mode (adjusts guest resolution to fit the client)
ja: フルスクリーンモードで開きます (クライアントに適するよう、仮想マシンを自動調整します)

en: Customise hotkeys
ja: ホットキーのカスタマイズ

en: Enable kiosk mode
ja: Kiosk モードを有効化

en: Quit on given condition in kiosk mode
ja: Kiosk モードを与えられた条件で終了します

en: Display verbose information
ja: 詳細情報を表示します

en: Display debugging information
ja: デバッグ情報を表示します

en: Authentication is required for the %s connection to:
    
    <b>%s</b>
ja: %s 接続のために認証が必要です:
    
    <b>%s</b>

en: Authentication is required for the %s connection:
ja: %s 接続のために認証が必要です:

en: Authentication required
ja: 認証が必要です

en: label
ja: ラベル

en: Password:
ja: パスワード:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Show password
ja: パスワードの表示

en: VNC does not provide GUID
ja: VNC が GUID を提供していません

en: File Transfers
ja: ファイル転送

en: Transferring 1 file...
ja: 1 個のファイルを転送中...

en: Virt Viewer
ja: 仮想マシンビューアー

en: Invalid password
ja: 無効なパスワード

en: Select USB devices for redirection
ja: リダイレクトする USB デバイスを選択

en: _Close
ja: 閉じる（_C）

en: No running virtual machine found
ja: 実行中の仮想マシンが見つかりません

en: No virtual machine was chosen
ja: 仮想マシンが何も選択されていません

en: Ctrl+Alt+_Del
ja: Ctrl+Alt+Del(_D)

en: Ctrl+Alt+_Backspace
ja: Ctrl+Alt+Backspace(_B)

en: Ctrl+Alt+F_1
ja: Ctrl+Alt+F1(_1)

en: Ctrl+Alt+F_2
ja: Ctrl+Alt+F2(_2)

en: Ctrl+Alt+F_3
ja: Ctrl+Alt+F3(_3)

en: Ctrl+Alt+F_4
ja: Ctrl+Alt+F4(_4)

en: Ctrl+Alt+F_5
ja: Ctrl+Alt+F5(_5)

en: Ctrl+Alt+F_6
ja: Ctrl+Alt+F6(_6)

en: Ctrl+Alt+F_7
ja: Ctrl+Alt+F7(_7)

en: Ctrl+Alt+F_8
ja: Ctrl+Alt+F8(_8)

en: Ctrl+Alt+F_9
ja: Ctrl+Alt+F9(_9)

en: Ctrl+Alt+F1_0
ja: Ctrl+Alt+F10(_0)

en: Unable to determine image format for file '%s'
ja: ファイル '%s' のイメージフォーマットを決めることができません。

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Unknown
ja: 不明

en: Unable to connnect to oVirt
ja: oVirtに接続できません

en: Disconnect
ja: 切断

en: USB device selection
ja: USB デバイスの選択

en: Send key combination
ja: 組み合わせキーの送信

en: Leave fullscreen
ja: フルスクリーンの解除

en: (Press %s to release pointer)
ja: (ポインターを開放するには %s を押します)

en: At least %s version %s is required to setup this connection, see %s for details
ja: この接続を確立するために少なくとも %s バージョン %s が必要です。詳しくは %s をご確認下さい。

en: At least %s version %s is required to setup this connection
ja: この接続を確立するために少なくとも %s バージョン %s が必要です。

en: Direct connection with no automatic tunnels
ja: 自動的にトンネリングせず直接接続する

en: Attach to the local display using libvirt
ja: libvirt を使用してローカルディスプレイに接続

en: Connect to hypervisor
ja: ハイパーバイザーに接続

en: Wait for domain to start
ja: 仮想マシンの起動を待つ

en: Reconnect to domain upon restart
ja: 再起動時に仮想マシンに再接続

en: Select the virtual machine only by its name
ja: 名前のみから仮想マシンを選択

en: Select the virtual machine only by its id
ja: IDのみから仮想マシンを選択

en: Select the virtual machine only by its uuid
ja: uuidのみから仮想マシンを選択

en: Virtual machine graphical console
ja: 仮想マシングラフィカルコンソール

en: 
    Usage: %s [OPTIONS] [ID|UUID|DOMAIN-NAME]
ja: 
    使い方: %s [OPTIONS] [ID|UUID|DOMAIN-NAME]

en: 
    No ID|UUID|DOMAIN-NAME was specified for '%s'
ja: 
    '%s' に対して ID|UUID|ドメイン名 が指定されていません

en: Waiting for guest domain to re-start
ja: 仮想マシンが再起動するのを待機中

en: Cannot determine the graphic type for the guest %s
ja: 仮想マシン %s のグラフィックの種類を決定できません

en: Cannot determine the host for the guest %s
ja: 仮想マシン %s のホストを決定できません

en: Guest '%s' is not reachable
ja: ゲスト '%s' が応答しません

en: Virtual machine %s is not running
ja: 仮想マシン %s は稼働していません

en: Waiting for libvirt to start
ja: libvirt の起動を待つ

en: Finding guest domain
ja: 仮想マシンを検索中

en: Waiting for guest domain to be created
ja: 仮想マシンが作成されるのを待機中

en: Checking guest domain status
ja: 仮想マシンの状態を確認中

en: Cannot get guest state
ja: ゲストの状態を取得できませんでした

en: Waiting for guest domain to start
ja: 仮想マシンが開始するのを待機中

en: Unable to connect to libvirt with URI: %s.
ja: libvirt URI に接続できません: %s

en: [none]
ja: [なし]

en: Authentication failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Failed to connect:
ja: 接続に失敗しました:

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Screenshot
ja: スクリーンショット(_S)

en: _USB device selection
ja: USBデバイスの選択(_U)

en: Smartcard insertion
ja: スマートカードの挿入

en: Smartcard removal
ja: スマートカードの抜き取り

en: _Change CD
ja: CDの変更(_C)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Quit
ja: 終了 (_Q)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Full screen
ja: フルスクリーン(_F)

en: _Zoom
ja: ズーム(_Z)

en: Zoom _In
ja: ズームイン(_I)

en: Zoom _Out
ja: ズームアウト(_O)

en: _Normal Size
ja: 元のサイズ(_N)

en: _Displays
ja: ディスプレイ(_D)

en: Release cursor
ja: カーソルの開放

en: _Send key
ja: キーを送信(_S)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Guest Details
ja: 仮想マシンの詳細(_G)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: Guest Details
ja: 仮想マシンの詳細

en: Name:
ja: 名前:

en: Choose a virtual machine
ja: 仮想マシンの選択

en: Available virtual machines
ja: 利用可能な仮想マシン

en: Preferences
ja: 個人設定

en: Folder sharing
ja: フォルダー共有

en: Share folder
ja: 共有フォルダー

en: Read-only
ja: 読み込み専用
