linuxmint - en to hi translation catalogue (36 entries)

en: Favorites
hi: पसंदीदा

en: Operation not supported
hi: असमर्थित कार्य

en: Icon size
hi: आइकन आकार

en: The preferred icon size.
hi: इच्छित आइकन आकार।

en: Icon
hi: आइकन

en: The string representing the icon.
hi: आइकन हेतु स्ट्रिंग।

en: Category
hi: श्रेणी

en: The default category.
hi: डिफ़ॉल्ट श्रेणी।

en: Actions
hi: कार्य

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: Categories
hi: श्रेणियाँ

en: Devices
hi: उपकरण

en: Emblems
hi: प्रतीक

en: Emoji
hi: इमोजी

en: Mime types
hi: MIME प्रकार

en: Places
hi: स्थान

en: Status
hi: स्थिति

en: Other
hi: अन्य

en: Choose an icon
hi: आइकन चुनें

en: Search
hi: खोजें

en: Browse
hi: ब्राउज़ करें

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: Select
hi: चुनें

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Allow Paths
hi: पथ स्वीकृत करें

en: Whether to allow paths.
hi: पथ स्वीकृत करें या नहीं।

en: Default Icon
hi: डिफ़ॉल्ट आइकन

en: The icon to use by default
hi: डिफ़ॉल्ट उपयोग हेतु आइकन

en: Select image file
hi: चित्र फाइल चुनें

en: Open
hi: खोलें

en: Image
hi: चित्र

en: About
hi: बारे में

en: Area where XApp status icons appear
hi: XApp स्थिति हेतु आइकन क्षेत्र

en: XApp Status Applet Factory
hi: XApp स्थिति एप्लेट फैक्ट्री

en: XApp Status Applet
hi: XApp स्थिति एप्लेट
