linuxmint - en to pt translation catalogue (35 entries)

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Operation not supported
pt: Operação não suportada

en: Icon size
pt: Tamanho do ícone

en: The preferred icon size.
pt: O tamanho preferido do ícone

en: Icon
pt: Ícone

en: The string representing the icon.
pt: A linha representando o ícone.

en: Category
pt: Categoria

en: The default category.
pt: A categoria padrão.

en: Actions
pt: Ações

en: Applications
pt: Aplicações

en: Categories
pt: Categorias

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Emblems
pt: Emblemas

en: Mime types
pt: Tipos MIME

en: Places
pt: Locais

en: Status
pt: Estado

en: Other
pt: Outro

en: Choose an icon
pt: Escolha um ícone

en: Search
pt: Pesquisar

en: Browse
pt: Explorar

en: Loading...
pt: A carregar...

en: Default
pt: Padrão

en: Select
pt: Selecionar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Allow Paths
pt: Permitir caminhos

en: Whether to allow paths.
pt: Opção para permitir caminhos.

en: Default Icon
pt: Ícone padrão

en: The icon to use by default
pt: O ícone a utilizar por predefinição

en: Select image file
pt: Selecione o ficheiro de imagem

en: Open
pt: Abrir

en: Image
pt: Imagem

en: About
pt: Acerca

en: Area where XApp status icons appear
pt: Área onde aparecem os ícones de estado XApp

en: XApp Status Applet Factory
pt: Fábrica de mini-aplicações de estado XApp

en: XApp Status Applet
pt: Mini-aplicação de estado XApp
