linuxmint - en to hi translation catalogue (34 entries)

en: Icon size
hi: आइकनक आकार

en: The preferred icon size.
hi: पसंदीदा आइकनक आकार।

en: Icon
hi: आइकन

en: The string representing the icon.
hi: आइकनक प्रतिनिधित्व करय वाला स्ट्रिंग।

en: Category
hi: श्रेणी

en: The default category.
hi: डिफ़ॉल्ट श्रेणी।

en: Actions
hi: क्रियासभ

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: Categories
hi: श्रेणिसभ

en: Devices
hi: डिवाइस

en: Emblems
hi: प्रतीक (एम्ब्लेम )

en: Emoji
hi: इमोजी

en: Mime types
hi: माइम प्रकार

en: Places
hi: स्थान

en: Status
hi: स्थिति

en: Other
hi: आन

en: Choose an icon
hi: एकटा आइकन चुनू

en: Search
hi: खोजू

en: Browse
hi: ब्रॉउज करू

en: Loading...
hi: लोड कए रहल...

en: Default
hi: डिफॉल्ट

en: Select
hi: चुनू

en: Cancel
hi: रद्द करू

en: Allow Paths
hi: पथ सभक अनुमति

en: Whether to allow paths.
hi: पथ सभक अनुमति देल जाय या नहि

en: Default Icon
hi: डिफॉल्ट आइकन

en: The icon to use by default
hi: डिफॉल्ट रूपसँ उपयोग करय वाला आइकन

en: Select image file
hi: छवि फाइलक चयन करु

en: Open
hi: खोलू

en: Image
hi: छवि

en: About
hi: के बारेमे

en: Area where XApp status icons appear
hi: क्षेत्र जतह XApp स्टेटस आइकन देखायत अछि

en: XApp Status Applet Factory
hi: XApp स्थिति एप्लेट फैक्टरी

en: XApp Status Applet
hi: XApp स्थिति एप्लेट
